Szentmihály
Szentmihály, korábban Alsó és Felső-Szentmihály, Ó-Torda, azaz Várfalva, a Szent István korabeli ispáni földvár, és a mai Torda között található, az Aranyos folyó mellett, az egykori római út mentén. Első írásos említése: 1270: Zent Mihelfalva. Nevét kora Árpádkori Mihály tiszteletére szentelt rk. templomáról kapta. A legelső templom helye nem ismert, talán a XIII.-XIV. századi templom eredeti helyén volt az is. Ezt a templomot 1667-1685 között az Aranyos folyó partjáról átköltöztették mai helyére, szétbontották és árvízmentes helyen újra felépítették, ez a jelenlegi református templom. A kora gótikus stílusú templomban számos korábbi, román stílusú ablak is újra beépítésre került.
 A református templom falaiban latin írásos kőben rovás felirat látható. A latin felirat még a római korból származhat. A rovásírást többen is "megfejtették", nincs egyértelmű megfejtés. Benkő Elek fedezte fel, s magyar nyelvből "fejtett" meg torony és rak szavakat. Vékony Gábor török nyelvből "fejtette" meg, szerinte: "dicső legyen háza jüedi kür Qraj", s ebben talán az erdélyi Gyula rang, név is benne lenne. Akár avar, vagy kazár-kabar eredetű is lehet. Fodor Ferenc és Friedrich Klára megfejtéseiben is megtalálhatók a rak és torony szavak, valószínű, hogy a gótikus templom építési időszakából, a XIII.-XIV. századból származó székely rovásírás. Annál is inkább, mert Szentmihály a tatárjárás során elpusztult, V. István székelyeket telepített a vidékre, így jött létre Aranyosszék, a Marostól Torockóig. / Torockó már nem tartozott ide, de a Székelykőn a székelyeknek volt váruk, kis erődítésük./ A teljesen újra felépített egykori katolikus, református templomban több másodlagosan beépített kő is található.
A főút túloldalán áll az unitárius templom, melyet 1683-ban építettek az unitáriusok.
A falut a románok Vitéz Mihályról nevezték át, akit a habsburgok mint fölöslegessé vált szövetségesüket, a közeli Aranyosgyéresnél végeztek ki.
1910-ben Alsó és Felső Szentmihálynak cca. 2000 magyar lakosa volt, jelentős román kisebbséggel. 1992-ben Szentmihály 4304 fős lakosságából 1245 magyar volt. / fotók: 2017./

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Nyitóoldal: www.erdely-szep.hu /